1713506303 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi

Hatay’da depremde yıkılan Rönesans Rezidans’ın davası başladı

Hatay’da “Cennetten bir köşe” sloganıyla satılan ve depremde 269 kişiye mezar olan Rönesans Rezidans davasında 4’ü tutuklu 8 sanık, ilk kez hakim karşına çıktı.


DHA

11 ili etkileyen deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçse de, yaşanan acılar unutulmuyor..

Depremden en çok yara alan şehirlerden olan Hatay’da binlerce bina yerle bir olurken yaklaşık 25 bin insan hayatını kaybetti.

Depremin yok ettiği Antakya ilçesinde en çok ölüm, Ekinciler Mahallesi’nde bulunan ‘Cennetten bir köşe’ vaadiyle satılan Rönesans Rezindans’ta yaşandı.

250 dairelik Rönesans Rezidans, depremde saniyeler içinde yıkılarak Hataysporlu futbolcu Christian Atsu, Hatayspor Sportif Direktörü Taner Savut, milli hentbolcu Cemal Kütahya’nın da aralarında olduğu 269 kişiye mezar oldu.

Müteahhit ile birlikte 4 kişi tutuklandı

Yıkımın ardından müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun, yapı denetim şirketinin yetkilisi Mehmet Haşim Eraslan, yapı denetim şirketinin müdürü ve şirket ortaklarından Bülent Seküçoğlu ile kontrol elemanı Önder Artun “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklandı.

Haklarında 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen 4’ü tutuklu, 1’i firari, 8 sanığın yargılanmasına Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Davada 4’ü tutuklu 8 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı.

Sanıklar hakim karşısına çıktı

Duruşmaya; rezidansın tutuklu olarak yargılanan müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun SEGBİS üzerinden, tutuklu kontrol elemanı Önder Artun, tutuklu yapı denetim şirketi yetkilisi Mehmet Haşim Eraslan, tutuklu yapı denetim şirketi yetkilisi Bülent Sekiçoğlu ve tutuksuz olarak yargılanan proje müdürü İ. D. mevcutlu olarak, tutuksuz olarak yargılanan yapı denetim şirketi yetkilisi Ayhan Karan SEGBİS üzerinden katıldı.

Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olma suçundan 22 yıl 6’şar ayla yargılanan davada sanıklar ve müvekkilleri kendilerini savundular.

Tutuklu sanık Önder Artun, 22 yıldır esnaf olduğunu belirterek Rönesans Rezidans inşaatında çalışmadığını dile getirdi. Artun’un avukatıysa müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek şahsın beraatını istedi ve hastanede tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Yapı denetim şirketi sorumlusu: “Bu kadar yıkıcı bir depremi kimse tahmin edemiyordu”

Tutuklu yapı denetim şirketi sorumlusu Mehmet Haşim Eraslan, iddianamede yer alan kendisine yönelik suçlamalara karşı, şunları söyledi:

Proje aşamasında yer almadım. İnşaatın devam ettiği sürede İskenderun ilçesinde ikamet ediyordum. Ortağım O.Ç. Rönesans inşaatla ilgileniyordu. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum. Denetimlere ara ara gidiyordum, hiçbir olumsuzluk yoktu.

Deprem dalgası değişkenlik gösterdi daha bilim adamları çözemedi. Bu kadar yıkıcı bir depremi kimse tahmin edemiyordu. Ben görevimi yaptığıma inanıyorum, beton dökülürken oradaydım.

“Proje müdürü olacaksın dediklerinde inşaat yüzde 80 seviyesindeydi”

Tutuksuz yargılanan proje müdürü İ.D., kendisine yönelik suçlamaları reddedip kendisinin inşatta amele işlerini yaptığını belirterek, “Müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun’un yanında 20 yıldır çalışıyorum. Proje müdürü olacaksın dediklerinde inşaat yüzde 80 seviyesindeydi. Yaşananlar için çok üzgünüm, orada ölen tanıdıklarım var. Vefat edenlere rahmet diliyorum. Biz 6 kişilik amele takımıyız; temizlik taşıma işlerini yapıyorduk. Beni şirket müdürü M.C. görevlendirmişti. Proje müdürünün görevini bilmiyordum. Binada hiçbir olumsuzluk görmedim. Kalıpçılardan birisi düşüp öldükten sonra görevlendirildim” dedi.

Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi

“Antalya’da bir çok binalar yaptım ve hiç biri yıkılmadı”

Tutuklu olarak yargılanan Rezidansın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun ise şunları söyledi:

Depremde ölenler için üzgün ve acılıyım. Yönetmelikte yer alan tüm prosedürleri yerine getirdim. En ufak hata ve kusur varsa cezamı çekmeye razıyım. Antakya’da 41 yıldır mimarlık yapıyorum. Bu güne kadar mesleğimde ilkeli ve dürüst olarak çalıştım. Binayı yaparken hazır beton olarak C-30 kullandım, elle beton dökmedik ve masraflardan kaçınmadık. Kaliteli malzemeler kullandık, daha öncede Antakya’da bir çok binalar yaptım ve hiç biri yıkılmadı.

“Karadağ’a tapu devrine gidiyordum, bankada 20 bin 700 euro çektim”

Rönesans Rezidans’ın yıkılmasıyla ilgili bilir kişi raporları gerçeği göstermemektedir. Karadağ’a tapu devri için gidiyordum. Hatam varsa en üst cezayı almaya razıyım. Bankadan yüklü miktarda para çekmedim ihtiyacım olan kadar 2 bankadan toplamda 20 bin 700 euro çektim.

1713506302 507 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi

“Evrak üzerinde denetleme yaptım”

Tutuksuz olarak yargılanan yapı denetim şirketi yetkilisi A.K. kendisine yüklenen suçları ve ihmalleri kabul etmeyerek, projenin hiçbir aşamasında yer almadığını söyledi.

Tutuklu yapı denetim şirketi yetkilisi Bülent Seküçoğlu, “Projede hiçbir kusur olmadığı tarafımızdan onaylanmıştır. Uygulama denetçisi olmadığım için evraklarda imzam yoktur. Aplikasyon olarak denetleme yaptım. Evrak üzerinde denetleme yaptım” ifadelerini kullandı.

Duruşmada rezidansın tutuklu olarak yargılanan müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’un, tutuklu kontrol elemanı Önder Artun’un, tutuklu yapı denetim şirketi yetkilisi Mehmet Haşim Eraslan’ın, tutuklu yapı denetim şirketi yetkilisi Bülent Seküçoğlu’nun tutukluğunun devam etmesi ve tutuksuz olarak yargılanan proje müdürü İ.D. ve tutuksuz olarak yargılanan yapı denetim şirketi yetkilisi A.K.’ nın tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilmesi kararı verildi.

Mahkeme heyeti deprem yönetmeliğine dikkat çekti

Mahkeme heyeti, 15 katlı binanın deprem yönetmeliği esaslarına uymadığına ve binanın arkaya doğru devrildiğine dikkat çekti.

Firari sanıklar kırmızı bültenle aranıyor

Firar eden müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun’un kardeşi ve rezidansın statik proje sorumlusu, şantiye şefi ve şirket ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun ise kırmızı bültenle aranıyor.

1713506302 555 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi

Zeytinliği imar için verdiler

Öte yandan Financial Times gazetesi “‘Cennet’ten cehenneme” başlığıyla ve uydu görüntüleri eşliğinde binanın hikayesini ortaya çıkarmıştı.

Depreme neden olan Doğu Anadolu Fayı’nın, Rönesans’ın 26 kilometre uzağından geçtiği, Şahin Ailesi’nin rahmetli annelerinden kalan zeytinliğin bir bölümünü imar etmeye karar verdiği belirtildi.

249 dairenin 90’ını aldılar

Aile, bu işlem için Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’u seçti ve arazi karşılığında 249 dairenin 90’ını aldı.

Bu dairelerin çoğunun daha sonra aile tarafından satıldığı belirtildi.

1713506302 291 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi1713506302 728 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi1713506302 169 Hatayda depremde yikilan Ronesans Rezidansin davasi basladi Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir