Bursa kestanesi cografi isaretli urun oldu

Bursa kestanesi coğrafi işaretli ürün oldu

Coğrafi işaret alan ürünlerin pazar payı artarken Bursa, bir yerel ürünü daha tescil listesine kattı.

Bursa kestanesi coğrafi işaretli ürün oldu

DHA

Bursa kestanesi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı.

Bursa kestanesiyle birlikte Bursa’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgeli değeri de 33’e çıkmış oldu.

Daha önce Tarım A.Ş. aracılığıyla, BlackBursa markasıyla siyah inciri tescilleyen Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir biberinin ve Keles kirazının ardından, coğrafi işaret alma çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Yapılan inceleme ve analiz sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, Bursa kestanesine de Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi verildi.

Yeni çalışmalar var

HAGEL aracılığıyla, tarımsal ürünlerin marka değerini artıracak çalışmaları devam ettiren Büyükşehir Belediyesi, “Keles çörek otu yağı” ve “Keles sorgun peyniri” ile ilgili Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi için Türk Patent Kurumuna müracaatını da gerçekleştirdi.

“Bu tescil önemli ve değerli”

Bursa’nın tarımsal alanda marka değerinin yükseltilmesi için, çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şöyle konuştu:

Bursa’mızda güçlü sanayimiz, denizimiz, gölümüz, dağımız, ovamız, yaylalarımız, meyvemiz, sebzelerimiz var. Allah’a şükür yaptığımız çalışmalarla, Yenişehir biberi ve Keles kirazı için coğrafi işaret tescil belgesi almıştık. Şimdi de Bursa kestanesini de tescillemiş olduk. Ürünlerimizin dünya literatürüne girmesi adına bu tescil önemli ve değerli. Amacımız bu tescilleri daha da artırmak.

1710220037 81 Bursa kestanesi cografi isaretli urun oldu

Marmara Bölgesi’nin lideri

Dünya genelinde coğrafi işaret tescilli ürünler, milyarlarca dolarlık pazar payına sahip oluyor. Türkiye’de 1.545 adet coğrafi işaretli ürün bulunuyor. Coğrafi İşaret ve Tescil Belgeli ürün sayısı 33’e ulaşan Bursa ise Marmara Bölgesi’nde en fazla coğrafi işaret alan şehir oldu.

1710220037 756 Bursa kestanesi cografi isaretli urun oldu

Bursa’nın 33 tescilli ürünü

Bursa Bıçağı, cantık, cevizli lokum, döner kebabı, kestane şekeri, pideli köfte, Santa Maria armudu, siyah incir, süt helvası, tahinli pide, üzüm şırası, Bursa İpeği, şeftali, Gemlik Atı, Gemlik Zeytini, Gürsu Deveci Armudu, Bursa Havlusu, Zeyniler Hınkalı, Hasanağa Enginarı, Karacabey Soğanı, Keles kirazı, Mustafakemalpaşa Tatlısı, Müşküle İğne Oyası, Orhangazi Gedelek Turşusu, Yenişehir biberi, İnegöl Cerrah kuru fasulyesi, İnegöl Köfte, İnegöl sütlü kadayıfı, İnegöl Çıbrıkası, İznik Derbent dokuması, İznik Müşküle Üzümü, İznik Çinisi ve Bursa kestanesi coğrafi işaret tescilli ürünler arasına girdi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir