Yeni hizmet ihracati hedefi 110 milyar dolar

Yeni hizmet ihracatı hedefi 110 milyar dolar

Ticaret Bakanı Bolat, Sakarya’daki toplantıda yıl sonuna kadar ulaşması amaçlanan hizmet ihracatı hedefini açıkladı.

Yeni hizmet ihracatı hedefi 110 milyar dolar

AA

Türkiye cari açığı ihracatı artırarak kapatmama programı yürütüyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu amaç doğrultusunda sosyal medyadan yaptığı açıklamada, hizmet ihracatında yıl sonu hedefi olan 110 milyar dolara ulaşmayı, bu vesileyle cari açığın kapatılmasına önemli katkı sağlamayı öngördüklerini bildirdi.

Düzenlenen toplantıda hizmet ihracatçıları “stratejilerini” belirledi.

Sakarya’da hizmet ihracatı konferansı düzenlendi

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sakarya’da iş dünyasından kişilerin katılımıyla Hizmet İhracatı Strateji Konferansı’nı düzenlediklerini belirtti.

Hizmet ihracatının son yıllarda küresel anlamda hızlı büyüme kaydettiğini ve ürettiği ekonomik değer bakımından ülke ekonomilerinde hayati yer tuttuğunu ifade eden Bolat, dünya ticaretinde yeri artan sektörün, küresel hasılanın üçte ikisini ve istihdamın yüzde 50’sini oluşturduğuna dikkati çekti.

1713678301 778 Yeni hizmet ihracati hedefi 110 milyar dolar

“Yıl sonu hedefimiz olan 110 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşmayı düşünüyoruz”

Bolat, Türkiye’yi ileriye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarına işaret ederek şunları kaydetti:

2024 yılında da aynı başarıları devam ettirmek niyetindeyiz. Bu ivmeyle yıl sonu hedefimiz olan 110 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşmayı, bu vesileyle cari açığın kapatılmasına yine önemli katkı sağlamayı düşünüyoruz. Bu hedefe ulaşma yolculuğumuzda daima bizlerle olan Hizmet İhracatçıları Birliğimize (HİB) ve HİB Yönetim Kurulu Başkanı’mız Sayın Şekib Avdagiç’e teşekkürlerimi iletiyorum. Ülkemiz ekonomisini dünyanın en büyük ekonomilerinden biri yapmak ve vatandaşlarımızın refahını artırmak için Ticaret Bakanlığı olarak üzerimize düşen sorumluluğu her alanda layıkıyla taşımaya devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir