Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali

Yunanistan’da ‘özel üniversite açılmasın’ protestoları: 8 yaralı

Parlamentoda bu akşam oylamaya sunulacak, ülkede özel üniversitelerin açılmasına izin verecek yasa tasarısına karşı yapılan eylemde polis ve öğrenciler arasında çıkan olaylarda 8 kişi yaralandı.

Yunanistan'da 'özel üniversite açılmasın' protestoları: 8 yaralı

AA & Ensonhaber

Yunan parlamentosunda milletvekilleri bu akşam meclisin onayına sunulacak ve ülkede özel üniversitelerin açılmasına izin verecek yasa tasarısını tartışırken, binlerce öğrenci ve öğretmen ise bu yasa tasarısına karşı başkent Atina’da bir araya geldi.

Özel üniversitelere karşı 9 haftadır başkent Atina’da eylem yapan öğrenci ve öğretmenler, bir kez daha parlamento binasına yürüdü.

Öğrenciler polisle çatıştı: 8 yaralı

Parlamento binası önünde polisle öğrenciler arasında arbede yaşandı. Öğrenciler polise molotofkokteyli atarken, polis biber gazıyla karşılık verdi.

Yaşanan arbedede, ilk belirlemelere göre 8 kişi yaralandı.

1710029694 169 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali

“Anayasamız net olarak yasaklıyor”

AA muhabirine konuşan Atina Politeknik Üniversitesinde akademisyen Ksenofon Lignos, eyleme katılma nedenlerine ilişkin “Buradayız çünkü hükümet özel üniversitelerin açılmasını sağlayacak bir kanunu meclisten geçirmeye çalışıyor. Bunu, anayasamız net olarak yasaklıyor.” dedi.

1710029694 340 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali

“Üniversite ücreti ödemek istemiyoruz, zaten ekonomik kriz var”

Eyleme katılan öğrencilerden Viki Vraka, 9 haftadır bu yasa tasarısına karşı üniversitelerindeki işgal eylemlerinin devam ettiğine işaret ederek,

Burada dernekler var, öğrenci birlikleri var. Toplum özel üniversitelere karşı bizimle birlikte. Üniversite ücreti ödemek istemiyoruz. Zaten büyük bir ekonomik kriz var Yunanistan’da.

diye konuştu.

1710029694 335 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali1710029694 340 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali1710029694 875 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali1710029694 124 Yunanistanda ozel universite acilmasin protestolari 8 yarali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir